Siostry Elżbietanki - Jerozolima


Idź do treści

Niezwykli goscie


NIEZWYKLI GOŚCIE

Mszą Świętą pod przewodnictwem ks. profesora Waldemara Chrostowskiego w Nowym Domu Polskim zakończyła się pielgrzymka kombatantów i delegacji władz Państwowych do Ziemi Świętej. Po rozpoczęciu Mszy Świętej powitałyśmy naszych gości:
"Bardzo serdecznie witamy Was Kochani Kombatanci, których wojna po raz pierwszy rzuciła na te tereny. Bardzo serdecznie witam przedstawicieli naszego Rządu oraz przedstawicieli ambasady RP
W sposób szczególny pragnę powitać Panią Annę Marię Anders, która w swej osobie reprezentuje swego Ojca - Władysława, który jak Mojżesz wyprowadził tysiące rodaków z terenów Rosji.
Nasze Domy Polskie w Jerozolimie prowadzone przez Siostry Elżbietanki są również związane z Waszym losem, z losem Waszych kolegów i przyjaciół. W tamtych czasach istniał tylko Stary Dom Polski. Tam było miejsce różnych spotkań, rozprowadzania prasy polskiej, ambulatorium, w którym siostry udzielały pomocy chorym.
Nowy Dom Polski był w budowie, którą siostry musiały przerwać z wybuchem II wojny światowej, gdyż nie mogły zakupić materiałów budowlanych.
Kiedy przybyła tu Brygada Strzelców Karpackich pozwolono wznowić budowę. Na kartach naszego domu, przez osobę Generała Kopańskiego oraz biskupa Gawliny, jest wpisany każdy żołnierz , który otarł się o nasz dom. Na Boże Narodzenie 1941 roku dom został poświęcony, ale trzeba było go urządzić. Tutaj zapisali się kolejni żołnierze tułacze, którzy przybyli na tereny. W pamięci niejednego zapisała się siostra Inocenta, która kwestując na dom zyskała ksywkę "Inofunta".
Nie wiem ilu żołnierzy otarło się o nasz dom, ale chcę powiedzieć że jesteśmy z Was dumni, my pokolenie młodszych Polek i Polaków, bo idąc ku wolności nie szczędziliście trudu, wyrzeczeń i ofiary.
Dbaliście również, aby idące z Wami młode pokolenie, mogło się uczyć. Organizowaliście szkoły, drukowaliście podręczniki, literaturę piękną, czasopisma.
Jesteśmy dumne gdy idąc na miejsca święte widzimy ślady Polskiego Żołnierza. Jesteśmy dumne i Polska nie może się Was wstydzić. I dziękujemy Bogu, że nadszedł czas, gdy w naszej Ojczyźnie wreszcie doceniono Wasz trud.
Niestety po latach, niektóre ośrodki tu w Ziemi Świętej, usuwają ślady Waszej obecności, jednocześnie naszej polskiej obecności. Z niektórych miejsc zostały usunięte pamiątkowe tablice. Książki - podręczniki - i inne cenne perły naszej literatury przez długi czas były przechowywane w naszej bibliotece, gdyż nikt ich nie chciał zabrać do Ojczyzny. Dopiero w ostatnich latach udało się wszystkie zbiory przekazać do Polski i obecnie znajdują się w Archiwum Akt Nowych.
I jeszcze na koniec chcę Was Kochani Kombatanci zapewnić o naszej modlitwie. Każdego roku, 15 grudnia, w naszej kaplicy jest sprawowana Msza Święta za poległych w drodze do Ojczyzny. Siostry Elżbietanki posługujące w Jerozolimie zabiegają o czystość cmentarza. Każdego 1-go listopada palimy znicze, przynosimy kwiaty na groby. Wspólnie z posługującymi tutaj księżmi modlimy się za poległych w drodze do Ojczyzny. Zapewniamy, że te tradycje będziemy przechowywać i przekazywać. Jeszcze raz serdecznie Was witamy."
Podczas sprawowanej Mszy Świętej użyty był kielich ufundowany przez żołnierzy przebywających w latach 1940 -45.
Na zakończenie Mszy Świętej odśpiewano "Boże coś Polskę" a następnie złożono wieniec pod pamiątkową tablicą poległych żołnierzy, znajdującej się w naszej kaplicy.

Była też okazja spotkać się przy małym poczęstunek


Pełny ekranWsteczPlayDalej

Powrót do treści | Wróć do menu głównego